Dr Ljiljana Brbaklić učestvovala je na drugom sastanku grupe za podršku (Support Group) u okviru projekta EMPHASIS (https://emphasis.plant-phenotyping.eu/). Sastanak je održan 18-19. marta 2019. u Luvenu, Belgija.
U radu sastanka učestvovala su 33 predstavnika iz 21 zemlje članice Evropske Unije i Srbije, kao jedine zemlje iz okruženja koja je pristupila projektu. Tokom prvog radnog dana svi učesnici su ukratko predstavili trenutno stanje, iskustva i napredak postignut u prethodnom periodu u oblasti fenotipizacije u svojim državama. Takođe, pružena je prilika da se iskažu očekivanja od samog EMPHISIS projekta. Kao predstavnik Srbije, dr Ljiljana Brbaklić prikazala je institucije koje poseduju određenu infrastrukturu za ocenu biljaka, kao i potrebe o daljem razvoju i saradnji, pre svega na nacionalnom nivou, radi boljeg iskorišćavanja postojećih resursa, ali i potrebama da se ostvari bolja međunarodna saradnja.
Nakon uvodnog dela, koordinatori projekta su predstavili fazu implementacije projekta koja podrazumeva regulisanje pravnih okvira i razvoj pilot servisa. U prvoj fazi je predloženo da se formira pet pilot servisa koji će biti dostupni putem web sajta projekta u okviru kojih će se nalaziti detaljne mape i baze podataka o postojećoj opremi, infrastrukturi, automatskim platformama, standardizovanim protokolima itd. Diskutovalo se o potrebama medijske transparentnosti svih informacija putem društvenih mreža na Twitteru, LinkedIn-u, Facebook-u itd. Na taj način bi se uspostavila bolja povezanost akademskih istraživača, naučnika, oplemenjivača, agrohemičara, savetodavnih službi, kompanija, industrije na nacionalnom i internacionalnom nivou. Tokom diskusije otvorena su i pitanja o predstojećim aktivnostima grupe za podršku, koji je usmeren na podizanje svesti o značaju fenotipizacije u lokalnim zajednicama, širenju postojećih znanja u školama i različitim obrazovnim institucijama, kao i informacija o postojećim platformama i razvoju novih instalacija za fenotipizaciju. Sledeći sastanak održaće se u prvoj polovini juna mesecu u Londonu gde će pored koordinatora projekta svake zemlje učestvovati i po jedan predstavnik nadležnog Ministarstva.
S obzirom da je jedan od ciljeva projekta da se zemljama učesnicama EMPHISIS-a pruži prednost u korišćenju sredstava iz evropskih fondova u sledećem ciklusu Horizon projekata, veoma je važno da Srbija i Institut za ratarstvo i povrtarstvo budu sastavni deo ovog konzorcijuma. Ova međunarodna saradnja pruža nam efikasniju dostupnost informacija o najnovijoj opremi i infrastrukturi za fenotipizaciju, o obuci kadrova različitog nivoa obrazovanja, za razmenu naučnika iz multidisciplinarnih oblasti istraživanja, o aktuelnim radionicama i treninzima koji će se organizovati u toku trajanja projekta.