Hmelj, sirak metlaš i konoplja su biljne vrste koje su nekada bile simboli slovačke nacionalne manjine u Vojvodini. Tradicionalno, konoplja je u ovim sredinama gajena radi stabljike i predstavljala je ekonomski značajan usev. U većini slovačkih mesta u Vojvodini još koliko do sredine prošlog veka radile su kudeljare za preradu konopljine stabljike i izradu vlakana. Sa gašenjem ovih prerađivačkih pogona, zamire i tržište sirovine konoplje.
Širom sveta, ponovno interesovanje za konopljom u novom milenijumu uticalo je na umrežavanje ključnih aktera – uzgajivača, istraživačkih ustanova, prerađivačkih industrija, zakonodavnih i drugih struktura društva u cirkularni lanac bio-ekonomije sa ciljem oživljavanja konopljarstva. Osnovni princip cirkularne bioekonomije je optimalno iskorištavanje bioloških resursa uz minimiziranje stvaranja otpada, čime se stimuliše održiva proizvodnja uz razvoj novih proizvoda. Planovi za oživljavanje ili proširenje proizvodnje postoje gotovo u svim zemljama Evropske Unije gde je proizvodnja konoplje najčešće i subvencionisana. Pokretanje modernih istraživačkih programa i stvaranje sorti poboljšanih agronomskih performansi kao i novih namena (sorte namenjene ekstrakciji kanabinoida, visokog sadržaja terpena) neki su od odgovora zemalja članica EU novim zahtevima industrije i rastućeg tržišta. Kod nas,nepotpune i često pogrešne informacije o gajenju, inputima i cenama proizvodnje, mogućnostima prerade i plasmana proizvoda od konoplje kao i sumnjičav stav društvene zajednice prepreka su prihvatanja gajenja ovog potencijalno visokoisplativog useve.
Projekat „Budućnost gajenja industrijske konoplje kod vojvođanskih Slovaka – spoj tradicionalnih znanja i savremenih proizvodnih praksi“ ima za cilj informisanje javnosti o gajenju i ulozi konoplje u razvoju ekosistema cirkularne bioekonomije – podsticaja regionalnog razvoja. Projektne aktivnosti predviđaju i praktične dane konoplje. U dva navrata u Bačkom Petrovcu u Odeljenju za povrtarske i alternativne biljne vrste, Instituta za ratarstvo i povrtarstvo učesnici će imati priliku saznati rezultate aktuelnih naučnih istraživanja problematike gajenja, prerade i primene stabljike industrijske konoplje, posete demonstracione oglede i razmene iskustva sa drugim akterima konopljarskog lanca. Projekat je podržan sredstvima Pokrajinskog sekretarijata za visoko obrazovanje i naučnoistraživačku delatnost Vojvodine i zajednički ga realizuju Poljoprivredni fakultet Univerziteta u Novom Sadu i Institut za ratarstvo i povrtarstvo iz Novog Sada, Institut od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju.