Naučni nacionalni skup „EKOLOŠKI ZNAČAJ ORGANSKE MATERIJE U ZEMLjIŠTU” održan je 5. decembra 2019. u svečanoj sali Matice srpske u Novom Sadu.  Okupio je naučnu zajednicu, zvanične institucije, privredu i međunarodne organizacije, jedinstvene u poruci da se Republika Srbija pridružila međunarodnoj inicijativi za očuvanje zemlјišta.

Skup je organizovala Matica srpska – Odelјenje za prirodne nauke, Institut za ratarstvo i povrtarstvo iz Novog Sada u partnerstvu sa Programom Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP), uz podršku privrede. Skup je upisan u zvanični kalendar događaja UN kao doprinos Republike Srbije u obeležavanju Svetskog dana zemlјišta.

Značaj organske materije u zemlјištu je u ovom trenutku fokus stručnjaka širom sveta, a zajednički cilј je da se uz multinacionalni pristup pronađu adekvatne mere za očuvanje organske materije. Eksperti za klimu međunarodne zajednice prepoznali su očuvanje organske materije u zemlјištu kao klјuč adaptacije na klimatske promene u polјoprivredi i najveći potencijal za zaroblјavanje uglјenika iz atmosfere.

U uvodnom obraćanju skup su pozdravili: prof. dr Dragan Stanić, predsednik Matice srpske, dr Ana Marjanović Jeromela, pomoćnik direktora za naučnoistraživačke poslove Instituta za ratarstvo i povrtarstvo, Snežana Paunović-Ostojić, koordinator projekta Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP), prof. dr Dragan Milić sa Polјoprivrednog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu, posebni savetnik Ministarstva polјoprivrede, šumarstva i vodoprivrede i Akademik Rudolf Kastori, sekretar Odelјenja za prirodne nauke Matice srpske. Na skupu su prezentovane preliminarne analize osmotrenih promena klime i osetlјivosti klјučnih sektora, kao i predlozi mera prilagođavanja na izmenjene klimatske uslove u okviru izrade Trećeg nacionalnog izveštaja Republike Srbije prema Okvirnoj konvenciji UN o promeni klime, čiju izradu je koordinirao Program ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP).

U okviru naučnih radova saznalo se sa koliko rezerva organskog uglјenika raspolažemo u Republici Srbiji, kako načini korišćenja zemlјišta u polјoprivredi utiču na ove rezerve, kako mikrobiološka đubriva mogu da nam pomognu u razgradnji žetvenih ostataka, važnost plodoreda u očuvanju organske materije, šta se dešava sa organskom materijom u zemlјištima šumskih zajednica i zašto nam je važna organska materija kad opasne i štetne materije dospeju u zemlјište.

Tokom panel diskusije razmotreno je donošenje konkretnih mera za očuvanje organske materije u zemlјištu kao što je redukovana obrada zemlјišta, a saopštene su i dobre prakse u očuvanju zemlјišta za koje su zaslužni predstavnici privrede: KITE doo, Delta Holding, Matijević Agrar, MK Agriculture i Almex, uz predstavnike naučne zajednice i otvoren dijalog svih učesnika.

Kroz među-sektorsko okuplјanje svih relevantnih učesnika i zainteresovanih strana, na ovom Skupu suočili smo se na velikim izazovom u polјoprivredi – sa očuvanjem organske materije u zemlјištu i doneli zaklјučke o mogućim rešenjima.

 

Galerija fotografija

 

 

Video prilog