Globalna saradnja eksperata iz oblasti ekologije, ekonomije, genetike i biotehnologije rezultovala je formiranjem konzorcijuma usmerenog na istraživanje suncokreta. Projekat HelEx (Helianthus Extremophiles), koga čini 18 partnera, ima za cilj razvoj sorti suncokreta otpornog na visoke temperature i sušu, uz očuvanje kvaliteta proizvodnje i biodiverziteta.

Klimatske promene su ozbiljno uticale na proizvodnju semena suncokreta, potencijalno smanjujući prinose za 20% do 50% širom Evrope. U odgovor na ove promene, pokrenut je projekat HelEx, u kojem će se koristiti ekstremofilne divlje vrste Helianthus-a kako bi se stvorili hibridi suncokreta otporni na nepovoljno dejstvo klimatskih činilaca. Projekat je započet u maju 2023. godine i trajaće četiri godine. Prvi sastanak, koji je označio zvaničan početak aktivnosti, organizovan je od 25. do 27. septembra 2023. godine u INRAE Occitanie-Toulouse centru. Projektom je predviđeno istraživanje genetičke varijacije divljih vrsta kako bi se poboljšala poljoprivredna proizvodnja, sačuvali resursi za oprašivače i promovisao biodiverzitet.

Sekvenciranjem genoma divljih vrsta suncokreta i unošenjem korisnih genetičkih varijacija u gajeni suncokret, tokom HelEx projekta će se testirati njihova efikasnost u poljoprivrednoj proizvodnji, smanjenju potrošnje vode i smanjenju emisije gasova sa efektom staklene bašte. Projekat se takođe fokusira na razvoj novih tehnika oplemenjivanja, proučavanje kvaliteta semena i razumevanje procesa transformacije. Ovaj program Horizon Europe, finansiran od strane Evropske unije i podržan od strane Kanade, objedinjuje istraživače, mala i srednja preduzeća i partnere iz industrije iz devet zemalja.

Ubrzavanjem inovacija i podsticanjem rezilijentne, ekološke poljoprivrede, HelEx projekat ne samo što se bavi izazovima u gajenju suncokreta, već i smanjuje zavisnost Evropske unije od uvoza biljnih ulja i proteina, promovišući održive alternative.