U okviru programa Prizma, Fonda za nauku Republike Srbije, za finansiranje je odobreno 97 projekata, od 660 prijavljenih, a dva će se realizovati u okviru aktivnosti Climate Crops centra u naredne tri godine.
Prvi projekat je “Nutrition-sensitive breeding of Cucurbita plants – NutSens_PumpBreed” (#6680). Pored Instituta za ratarstvo i povrtarstvo, kao nosioca projekta, na NutSens_PumpBreed projektu učestvuju i partneri sa Univerziteta u Novom Sadu: Institut za nizijsko šumarstvo i životnu sredinu, kao i Načni institut za prehrambene tehnologije u Novom Sadu.
Rukovodilac projekta je dr Milka Brdar – Jokanović, a rukovodilac radnog paketa koji se bavi upotrebom biohemijskih markera za odabir genotipova bundeva i tikava tolerantnijih prema abiotičkom stresu je dr Biljana Kiprovski, član Climate Crops Centra.
U fokusu projekta je oplemenjivanje bundeva i tikava u cilju unapređenja nutritivnog kvaliteta ploda i adaptacije biljaka na abiotički stres. Koncept oplemenjivanja radi unapređenja nutritivnog kvaliteta u kombinaciji sa inovativnim tehnologijama prerade je nov i značajno se razlikuje od većine ranije realizovanih programa.
Drugi projekat je “New biorational methods for stored seed pest control and protection: To serve and prevent – SafeSeed” (#6619).
Pored Instituta za ratarstvo i povrtarstvo, kao nosioca projekta, na SafeSeed projektu učestvuju i partneri sa Poljoprivrednog fakulteta, Univerziteta u Novom Sadu (UNSFA), Agronomskog fakulteta u Čačku, Univerziteta u Kragujevcu (UKFAC) i Prirodno-matematičkog fakulteta, Univerziteta u Novom Sadu (UNSPMF).
Rukovodilac projekta je dr Sonja Gvozdenac, član Climate Crops Centra.
Glavni cilj SafeSeed projekta je da istraži, identifikuje i definiše specifične osobine semena koje su odgovorne za tolerantnost i/ili preferentnost semena glavnih ratarskih useva (kukuruz, pšenica, ječam, ovas, raž, suncokret, pasulj, sastrica i bob) prema najznačajnijim štetočinama uskladištenih proizvoda i semena. Rezultati projekta, kao što su bioracionalna rešenja i to ideotip semena otporan na štetočine, i bioinsekticid i protektant semena na bazi antinutritivnih komponenti iz semena, predstavljaju nove mogućnosti za smanjenje posle-žetvenih gubitaka. Nov pristup SafeSeed projekta definisan u istraživanju skladišnih štetočina pružiće uvid u neke od mehanizama tolerantnosti. Istovremeno će omogućiti i razvoj genotipova otpornih na štetočine iz ove grupe, što je od izuzetnog značaja u nepredvidivim klimatskim uslovima 21. veka.